دوره های آموزشی

تازه های گالری

Control test Of Ardabil province Coaching_8
Control test Of Ardabil province Coaching_8
شرح: آزمون کنترل سطح مربیگری در استان اردبیل
Greco-Roman World Cup 2010_20
Greco-Roman World Cup 2010_20

جلسات تخصصی

حركات پشت و پایین كمر

حرکات سرشانه و کول

کتاب های کشتی

روانشناسی کشتی

آناتومی مفصل ران - دکتر مهرداد منصوری : ( قسمت چهارم ) پي دي اف چاپ پست الكترونيكي
نوشته شده توسط it انستیتو   
دوشنبه ، 21 آذر 1390 ، 06:56

چهار دسته عضلانی مهم در اطراف مفصل ران وجود دارند که عبارتند از

 

عضلات گلوتئال Gluteal muscles 

به اینها عضلات سرینی هم میگویند. اینها سه عضله هستند. گلوتئوس ماگزیموس یا سرینی بزرگ Gluteus maximus   ، گلوتئوس مدیوس یا سرینی متوسط Gluteus   medius   و گلوتئوس مینیموس یا سرینی کوچک Gluteus minimus   . این عضلات در بالا به سطح پشتی استخوان های بی نام میچسبند ( به سطح پشتی قسمتی از استخوان بی نام که به آن ایلیوم میگویند). این عضلات سپس به سمت پایین و بیرون میروند و به برجستگی تروکانتر بزرگ میچسبند. این عضلات هستند که برجستگی باسن یا کفل را ایجاد میکنند.

 

 

عضلات گلوتئال متوسط و کوچک موجب ابداکت شدن Abducting   یا دور شدن ران از خط مرکزی بدن میشوند. این عضلات همچنین ران را به سمت داخل میچرخانند ( وقتی سر پا ایستاده اید و شست های دو پا را به هم نزدیک کرده و پاشنه ها را از هم دور کرده اید در واقع هر دو مفصل ران شما در وضعیت چرخش داخلی قرار گرفته اند).

عضله سرینی بزرگ یا گلوتئوس ماگزیموس موجب میشود مفصل ران باز شود ( وقتی سر پا ایستاده اید مفصل ران شما باز است و وقتی نشسته هستید این مفصل خم شده است). این عضله همچنین موجب چرخش خارجی مفصل ران میشود ( وقتی سر پا ایستاده اید و شست های دو پا را از هم دور کرده و پاشنه ها را به هم نزدیک کرده اید در واقع هر دو مفصل ران شما در وضعیت چرخش خارجی قرار گرفته اند). انسان برای سر پا ایستادن نیاز به عضلات گلوتئال قوی و بزرگ دارد.

 

عضله چهار سر ران

 

عضله چهار سر یا کوادری سپس Quadriceps   از چهار عضله کوچکتر درست شده که در کنار هم قرار گرفته اند. در بالا یکی از این عضلات به بالای لبه جلوی استابولوم میچسبد و سه تای دیگر به اطراف تروکانتر بزرگ میچسبند. این دسته عضلانی سپس در جلوی استخوان ران به طرف پایین طی مسیر کرده و در زیر زانو همگی آنها توسط یک تاندون یا وتر مشترک به برجستگی بالایی استخوان درشت نی میچسبند. وظیفه این عضله خم کردن مفصل ران است.

     تصویر بالا سه سر از عضله چهارسر را نشان میدهد. یک سر آن که به لبه جلویی استابولوم میچسبد نشان داده نشده است 

عضلات همسترینگ

عضلات همسترینگ Hamstrings   سه عضله کنار هم هستند که در پشت استخوان ران قرار گرفته اند. این عضلات در بالا به قسمتی از استخوان بی نام که به آن ایسکیوم میگویند ( همان جایی که وقتی مینشینید با زمین تماس دارد) میچسبد. سپس در پشت ران به طرف پایین آمده و به بالا و پشت استخوان های درشت نی و نازک نی میچسبند. این عضلات موجب باز شدن مفصل ران میشوند

 

 

تصویر فوق عضلات همسترینگ در پشت ران ها را نشان میدهد

عضلات کشاله ران

اینها سه عضله هستند که در بالا به قسمتی از استخوان بی نام به اسم پوبیس میچسبند و به طرف پایین و در قسمت داخل کشاله ران طی مسیر میکنند. به اینها عضلات اددکتور Adductor یا نزدیک کننده هم میگویند. وظیفه این عضلات همانطور که از نامشان مشخص است نزدیک کردن رانها به هم است.

 

 

 

 

 

 تصویر بالا یکی از عضلات نزدیک کننده مفصل ران به نام عضله ایلیوپسواس را نشان میدهد

 

آناتومی مفصل ران - دکتر مهرداد منصوری  : ( قسمت چهارم ) سایت ایران ارتوپد 

 

آخرين ويرايش : يكشنبه ، 2 بهمن 1390 ، 10:24
 

تقویم

 
چهارشنبه
1395
اسفند
4
 

جستجو

بولتن شماره 3 - 1391

بولتن شماره 2 - 1390

بولتن شماره 1 - 1389

پزشکی ورزشی

بدنسازی و علم تمرین

تغذیه

تصویر حركات سینه

حرکات زیر بغل و پشت

کلیه ی حقوق محفوظ است
این سایت متعلق به انستیتو بین المللی فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی ایران می باشد و هر گونه استفاده از آن تنها با ذکر ماخذ مجاز می باشد Web : http://www.iwii.ir  *** E-mail : info@iwii.ir