دوره های آموزشی

تازه های گالری

Degree Control Test Of Tehran Province_14
Degree Control Test Of Tehran Province_14
شرح: آزمون کنترل درجه مربیان استان تهران
Coaching Class d3 in Boushehr_3
Coaching Class d3 in Boushehr_3
شرح: کلاس مربی گری درجه 3 بوشهر

جلسات تخصصی

حركات پشت و پایین كمر

حرکات سرشانه و کول

کتاب های کشتی

روانشناسی کشتی

آناتومی شانه -عضلات عمقی , سطحی: ( قسمت 18) پي دي اف چاپ پست الكترونيكي
نوشته شده توسط it انستیتو   
شنبه ، 8 بهمن 1390 ، 07:53

عضلات لایه عمقی شانه عبارتند از :

  • سینه ای کوچک یا پکتورالیس مینور
  • زیر ترقوه ای یا ساب اسکاپولاریس
  • بالا برنده کتف یا لواتور اسکاپولا
  • رمبویید کوچک و بزرگ
  • ترس ماژور
  • دندانه ای جلویی یا سراتوس آنتریور
  • عضلات روتاتور کاف

مهمترین عضلات لایه عمقی، عضلات روتاتور کاف هستند. این ها چهار عضله اند که وظیفه عمده آنها نگه داشتن سر استخوان بازو در کنار حفره گلنویید است پس یکی از عوامل عمده حفظ پایداری مفصل شانه هستند. این عضلات همچنین میتوانند موجی بالا آمدن بازو در جهات مختلف و چرخش بازو شوند.
این چهار عضله عبارتند از

 

 

سوپرااسپیناتوس Supraspinatus

 

در سطح پشتی صفحه استخوان کتف یک تیغه استخوانی عرضی وجود دارد که سطح پشتی کتف را به دو ناحیه فوقانی و تحتانی تقسیم میکند. این تیغه را اسپاین و ناحیه بالای آن را حفره سوپرااسپیناتوس مینامند. عضله سوپرااسپیناتوس از این ناحیه شروع میشود و در طرف دیگر به قسمت خارجی سر استخوان بازو درست جایی که غضروف مفصلی تمام میشود میچسبد. این عضله بازو را از کنار به بالا میبرد.

 

 

اینفرااسپیناتوس Infraspinatus

این عضله از یک طرف به سطح اینفرااسپیناتوس استخوان کتف یعنی سطحی که در پشت و زیر تیغه عرضی کتف قرار دارد میچسبد و در طرف دیگر به پشت توبروزیته بزرگ استخوان بازو میچسبد. این عضله بازو را به خارج میچرخاند.

ترس مینور Teres minor

 این عضله از یک طرف به لبه پایین و خارجی استخوان کتف میچسبد و از طرف دیگر به پشت توبروزیته بزرگ استخوان بازو متصل میشود. این عضله با انقباض خود بازو را به خارج میچرخاند.

 

 

ساب اسکاپولاریس Subscapularis

این عضل از یک طرف به سطح قدامی یا جلویی صفحه استخوان کتف میچسبد و از طرف دیگر به توبروزیته کوچک استخوان بازو متصل میشود. انقباض این عضله موجب چرخش خارجی بازو میشود.

عضلات شانه از مهمترین عوامل پایدار کننده آن هستند. این عضلات سه دسته اند. عضلات سطحی، عضلات عمقی و عضلات بازو

عضلات سطحی
این عضلات عبارتند از :


عضله سینه ای بزرگ یا پکتورالیس ماژور Pectoralis Major

این عضله از یک طرف به استخوان های ترقوه و جناغ متصل میشود و از طرف دیگر به لبه خارجی ناودان بازویی متصل میشود. انقباض آن موجب نزدیک شدن، خم شدن به جلو و چرخش داخلی بازو میشود.

 

عضله ذوزنقه یا تراپزیوس Trapezius

این عضله در پشت شانه است. این عضله بزرگ و پهن از یک طرف به پشت جمجمه و تعداد زیادی از مهره های گردنی و سینه ای میچسبد و از طرف دیگر به استخوان های ترقوه و کتف متصل میشود. وظیفه آن بالا بردن استخوان های ترقوه و کتف و در نتیجه بالا بردن کل شانه است.

 

عضله لاتیسموس دورسی Latissimus dorsi muscle

این عضله بزرک و پهن در پشت تنه قرار دارد. از یک طرف به مهره های سینه ای و کمری متصل میشود و از طرف دیگر به کف ناودان بازویی میچسبد. وظیفه آن نزدیک کردن، به عقب بردن و چرخش داخلی بازو است. این عضله همچنین میتواند با انقباض خود کل شانه را به پایین و عقب بکشد.

 

  

 

عضله دلتوئید Deltoid muscle

این عضله بزرگترین و قویترین عضله شانه است و برجستگی شانه را میسازد. این عضله در بالا به استخوان های ترقوه در جلو و استخوان کتف در عقب میچسبد و در پایین به یک برجستگی استخوانی که در یک سوم بالایی استخوان بازو قرار دارد متصل میشود. انقباض قسمت جلویی عضله موجب خم شدن بازو به جلو و چرخش داخلی آن میشود. انقباض قسمت عقبی عضله موجب به عقب رفتن بازو و چرخش خارجی آن میشود و انقباض قسمت بیرونی آن موجب به بالا رفتن بازو از کنار میشود.

 

 

 v

آناتومی شانه -عضلات عمقی , سطحی دکتر مهرداد منصوری" سایت  ایران ارتوپد  : ( قسمت 18)  

آخرين ويرايش : شنبه ، 8 بهمن 1390 ، 08:04
 

تقویم

 
چهارشنبه
1395
اسفند
4
 

جستجو

بولتن شماره 3 - 1391

بولتن شماره 2 - 1390

بولتن شماره 1 - 1389

پزشکی ورزشی

بدنسازی و علم تمرین

تغذیه

تصویر حركات سینه

حرکات زیر بغل و پشت

کلیه ی حقوق محفوظ است
این سایت متعلق به انستیتو بین المللی فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی ایران می باشد و هر گونه استفاده از آن تنها با ذکر ماخذ مجاز می باشد Web : http://www.iwii.ir  *** E-mail : info@iwii.ir